1μΩ Switchgear Testing Equipment RSZRC-200A 150A and 200A Test Current
Wuhan Rising Electric Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : RISING
Model Number : RSZRC-200A
Certification : ISO CE
Place of Origin : China
MOQ : 1 SET
Payment Terms : L/C, L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 500 SET PER Month
Packaging Details : Wooden package
Measurement : 1-1999μΩ
Resolution : 1μΩ
Test current : DC 50A, 100A, 150A and 200A
Accuracy : 0.5%±1d
Resistance : 3.5-bit LCD
Power supply : AC220V±10% 50Hz
Temperature : -10℃-40℃
Moisture : ≤80 %RH
Volume : 380 mm×350 mm×260 mm
Weight : 5kg(exclusive of accessory)
Contact Now
Product Description
The 200A loop resistance tester is designed by incorporating the high-frequency switch power technology and the digital circuit technology in accordance with the latest China power executive standard DL/T845.4-2004. It is applicable to the measurement of the switch control equipment loop resistance. The testing current applies DC 100A and 200A as stated in the national standard. The product could measure the loop resistance under current 100A or 200A, and display the testing results in number. The product is accurate in measurement and stable in performance, conformable to the requirements for field high-voltage switch maintenance and high-voltage switch plant loop resistance testing of power and power supply sectors.
Feature/Function
4. Portable: Small volume, light weight:
Product Tags:
mechanical characteristics tester
switch dynamic characteristics tester
Wholesale 1μΩ Switchgear Testing Equipment RSZRC-200A 150A and 200A Test Current from china suppliers
1μΩ Switchgear Testing Equipment RSZRC-200A 150A and 200A Test Current Images